Zapratané podkrovie? Pozor, toto by ste tam nikdy nemali skladovať!

Podkrovie býva často využívané ako úložný priestor a čím je priestrannejšie, tým viac ho zvykneme založiť zbytočnosťami, ktoré inde nemajú miesto. Z povaly sa však ľahko môže stať „bordel miesto“, kde niekedy ani nie je šanca pohnúť sa. Preto pre vás máme zoznam vecí, ktoré tam nemajú čo robiť!

Zapratané podkrovie? Pozor, toto by ste tam nikdy nemali skladovať!
(zdroj: unsplash.com)

Plyšáky nikdy

Detské hračky sú krásnou spomienkou na detské obdobie našich ratolestí. Možno raz otvoríte krabicu s hračkami a budete spomínať na obdobie, keď sa vaše deti narodili a postupne sa učili držať hlavičku, skúšali prvé kroky a ochutnávali prvé hračky. Keď sa tak rozhodnete, tak ich určite nedávajte do krabice na povalu. V podkroví plyšové hračky nemajú čo robiť. Na povale je totižto vlhko, občas sa tam objavia nejaké tie myši a roztoče majú hody. Tie potvorky sa ľahko dostanú aj do krabice s hračkami. Ak sa už rozhodnete hračky na povale uskladniť, tak jedine vo vzduchotesných vrecúškach. Hlavne v tých, z ktorých môžete vzduch odsať vysávačom. Podobne sú na tom koberce. Veľmi radi ich meníme a keď sa nám už nehodia, šup s nimi na povalu. Mole, roztoče, osy a iný hmyz však môžu koberce poškodiť. Najmä ak sa kobercov nechcete vzdať a použiť ich niekde inde alebo o pár mesiacov, tak ich nedávajte na povalu.

Rozmočené spomienky

Všetci sme aspoň trochu sentimentálni – hlavne čo sa spomienok týka. A popravde, uchovávanie spomienok je veľmi dôležité. Pretože len vďaka fotografiám či videonahrávkam nezabudneme na minulosť. Vďaka ním si môžeme pripomínať naše detstvo, dospievanie a všetky dôležité míľniky. Ak na povale skladujete staré videopásky, fotografie, videorekordéry, televízory, notebooky, herné konzoly a podobné veci, mali by ste ich odtiaľ rýchlo presunúť, najmä, ak si tie spomienky chcete naozaj uschovať. Žiadna elektronika by sa totiž nemala uchovávať na mieste, kde je vysoká vlhkosť a kde kolíše teplota. Vysoká vlhkosť spôsobuje aj to, že navlhnú knihy a od vlhkých kníh je už len kúsok k tvorbe plesní. Na povalu ich teda jednoznačne nedávajte.

Oblečenie radšej držte na nižších poschodiach

Aj keď sa povala môže zdať ako bezpečné miesto najmä na uskladnenie zimného oblečenia a prikrývok až do zimy, opak je pravdou. Ich uskladnenie v podkroví nie je ten najlepší nápad, pretože sa oblečenie môže zničiť. Teda nie samo, ale vďaka škodcom, ktoré sa na povale nachádzajú. Podkrovia sú notoricky známym útočiskom pre škodcov, ako sú mole a kobercové chrobáky, ktoré môžu vaše oblečenie rýchlo znehodnotiť. Do podkrovia by ste nemali vynášať ani batérie (z podobných dôvodov ako elektroniku), sviečky, kozmetiku či lieky. Pri kozmetike sa totiž niektoré produkty môžu vplyvom vysokých teplôt v lete úplne roztaviť a vlhkosť môže spôsobiť množenie baktérií a vznik plesní. Lieky zasa môžu stratiť účinnosť.