Chudnutie býva časovo náročné – ako ho o trochu zrýchliť?

Obzvlášť, keď sa chystáme na dovolenku a naša váha sa stále nachádza v kritických číslach, je náročné niečo s tým urobiť. Chudnutie je dlhodobý proces a každá “zaručená” rada, ako znížiť váhu o tridsať kíl za tridsať dní je skôr hoax a životu nebezpečná – ale existuje pár tipov, ako môžete svoju váhu aspoň trošku upraviť v krátkom čase. Ktoré to sú?

Chudnutie býva časovo náročné - ako ho o trochu zrýchliť?
(zdroj: unsplash.com)

Kvapkajte si do vody citrón

Prvou vecou, ktorú by mal každý, kto chce schudnúť, zaradiť do svojho života, je stará dobrá voda s citrónom. Kvapka citróna vo vode vás dokáže nakopnúť do nového dňa a rovnako tak nakopnúť aj váš metabolizmus, čo je v prípade chudnutia dôležité. Ak sa totiž zlepší metabolizmus, zrýchli sa aj samotné trávenie. Za tieto vlastnosti môže hlavne vitamín C a antioxidanty. Tie pôsobia antibakteriálne aj antisepticky a bojujú s voľnými radikálmi, čo napomáha napríklad aj našej pleti. Citrón obsahuje aj vlákninu pektín – tá zasa pomôže prečistiť naše črevá, takže potom rýchlejšie schudneme. To najlepšie na záver: citrón pomáha potlačovať chuť do jedla, takže zbohom, prejedanie sa!

Pomaly sa lepšie naješ

Všetci sa väčšinu dňa ponáhľame, je to jednoducho tak. Či už ideme do práce, z práce, pre deti do školy, domov alebo hocikam inam, tempo je vysoké. A býva to tak aj pri jednej z najdôležitejších denných činností, čiže pri jedení. V krátkej obednej pauze sme radi, že niečo stihneme zjesť, nie to ešte vychutnať si. To je v skutočnosti kameň úrazu. Náš žalúdok totiž dostane z ničoho nič veľké množstvo potravy, ktoré nedokáže efektívne spracovať a výsledkom sú také neobľúbené “faldíky” na bruchu alebo bokoch. Začnite si jedlo viac vychutnávať – jedzte pomalšie. Vyčleňte si na tri najdôležitejšie chody dňa čas, počas ktorého sa nebudete venovať ničomu inému, len jedlu. Rovnako je dobré jesť po menších sústach a poriadne prežúvať. Okrem toho, že urobíte dobre svojmu organizmu,  budete aj sýti oveľa skôr. Žalúdok si postupne zvykne na menšie dávky, za určitý čas vám bude stačiť aj polovičná porcia a kilá pôjdu dole.

Bez cvičenia to nejde

Áno, zabŕdneme aj do nepopulárnej témy (alebo aspoň menej populárnej), a tou je cvičenie. Bohužiaľ, bez neho nemôžete očakávať žiadne pozitívne výsledky. Jednoducho musíme živinám, ktoré cez deň prijmeme, pomôcť rýchlejšie sa spracovať a tým prebytočným látkam zasa dať priestor na to, aby odišli preč. Nepotrebným a škodlivé látky odchádzajú aj cez pot, takže to je ďalší dobrý dôvod na to, aby ste do svojho života zaviedli pravidelný pohyb. Stačí ho aj málo, musí však byť pravidelný. To najjednoduchšie, čo môže spraviť každý, je obyčajné chodenie. Každodenná prechádzka môže rozhýbať vaše trávenie rovnako, ako hodiny strávené v posilňovni. Dobré sú aj drepy. Začnite denne na desiatich a postupne pridávajte. Odmenou vám okrem stratených kíl bude aj krajšie pozadie.