Chlór, postrach kúpaliska – na čo všetko negatívne vplýva?

Leto býva pre mnohých odmenou, ale pre niektorých aj utrpením, hlavne z dôvodu vysokých vonkajších teplôt. Väčšina z nás využíva na ochladenie pobyt vo vode a pri vode. Návšteva plavární, kúpalísk či aquaparkov v tomto období je relaxom i odmenou po dlhom dní v práci či pracovnom týždni, no často sa nestaráme o dôsledky, ktoré môže mať chlór na naše telo.

Chlór, postrach kúpaliska - na čo všetko negatívne vplýva?
(zdroj: unsplash.com)

Vlasy sú vysušené a náchylnejšie na lámanie

Chlór je dezinfekčným prostriedkom, ktorý sa používa na udržanie čistoty vody v bazénoch, a teda jej ochranu pred mikroorganizmami. Pri kontakte s chlórom v bazéne však naše nechty, vlasy a pokožka môžu trpieť. Nechty sa môžu stať krehkými a lámavými, vlasy môžu stratiť svoju prirodzenú hydratáciu a lesk a pokožka môže byť suchá a podráždená. Konkrétne pre vlasy je chlór drsnou látkou, ktorá z nich odstraňuje prirodzené oleje. Okrem toho ich vysušuje, spôsobuje štiepenie končekov a v niektorých prípadoch aj mení prirodzenú farbu vlasov. Vplýva aj na vlasovú pokožku, ktorá môže byť vysušená viac, ako za normálnych okolností a náchylnejšia na tvorbu lupín. Našťastie, existujú opatrenia, ktoré môžeme prijať na minimalizáciu negatívnych účinkov chlóru. Čo teda robiť pre to, aby sme naše telo ochránili pred negatívnymi účinkami chlórovej vody?

Sprchujte sa pred aj po

V prípade vlasov je dobré starať sa o nich a udržiavať ich hydratované. To znamená, dodržiavať pitný režim a používať hydratačné vlasové prípravky. Tiež odporúčame nosiť plaveckú čiapku a dôkladne si po pobyte v bazéne opláchnuť vlasy. Čo sa týka pokožky, chlór môže okrem jej vysušenia dokonca spôsobiť aj vzplanutie ekzému alebo akné. Pred pobytom v bazéne je teda dobré osprchovať sa, aby ste predišli tomu, že prípravky, ktoré bežne na pokožku používate, nevhodne zareagujú v kombinácii s chlórom. Rovnako si dajte pozor, aby tak nezareagovali nejaké šperky a radšej sa kúpte bez nich. Aj pokožku treba hydratovať – ideálne je používať hydratačný krém, ktorý pomáha regulovať prirodzené pH pokožky a zároveň ju intenzívne hydratuje. Aj po pobyte v bazéne odporúčame dôkladne sa osprchovať, aby ste z tela odstránili všetky stopy chlóru.

Pozor na nechtovú kožičku

Vo všeobecnosti platí, že častý kontakt nechtov s akoukoľvek vodou nie je pre ne dobrý. Predstavte si svoje nechty ako špongiu – veľmi porézne platničky, ktoré sa pri kontakte s vodou rozťahujú a zmršťujú. V dôsledku tohto sú nechty zaťažované a náchylnejšie na oslabenie, olupovanie a lámanie, čo je aj v prípade bežnej vody. Ak sa k tomu pridá chlór, nechty sa musia vyrovnávať aj s dehydratáciou. Chlór totižto nechty zbavuje prirodzených olejov, ktoré udržiavajú kožičku hydratovanú. Kožička prekrýva nechtovú matricu, teda centrum nechta, v ktorom sa samotné nechty vytvárajú. A keď je kožička dehydratovaná, môže to ovplyvniť rast nechtu. Preto treba opäť hydratovať – najlepšie je používať krémy s obsahom olejov, napríklad arganového, ktoré pôsobia proti vysušovaniu. Dobré je aj používanie ochranných lakov na nechty: tieto výrobky vytvárajú akýsi film, ktorý zabraňuje prenikaniu chlóru priamo do nechtov. Stravujte sa zdravo – zvnútra totiž tiež môžete posilniť svoje nechty, aby boli odolné voči účinkom chlóru. Jedzte ovocie, zeleninu, strukoviny, vajcia, mliečne výrobky a všetky tie potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny A, B, C a D.