Nové topánky? Tipy a triky, ako ich rozchodiť bez otlakov!

Ak ste v predajni s topánkami neodolali štýlovým topánkam a doma ste zistili, že sú vám malé, nemusíte zatínať zuby a trpieť v nich bolestivé odreniny a otlaky, ani ich vyhodiť. Existuje totiž zopár osvedčených spôsobov, ako ich rozchodiť!

Nové topánky? Tipy a triky, ako ich rozchodiť bez otlakov!
(zdroj: unsplash.com)

Triky na kožené topánky

Tlačiaca obuv je druhým najväčším problémom, hneď po zapáchajúcich topánkach. Skvelým spôsobom a trikom, ako napríklad roztiahnuť kožené topánky, je ricínový olej, ktorý sa pre svoje antibakteriálne účinky využíva najmä v kozmetike. Stačí vziať olej a na kúsok handričky nakvapkať zopár kvapiek. Obuv potom potrite handričkou s olejom po celej ploche. Ricínový olej totiž kožené topánky zmäkčí a vďaka nemu sa prirodzene roztiahnu. Ďalším trikom sú ponožky a fén. Ako na to? Natiahnite si najhrubšie ponožky, aké doma máte a pokúste sa obuť si topánky. Asi budete musieť pri obúvaní i trochu trpieť, ale výsledok stojí za to. Zapnite fén na horúci vzduch a nahrievajte miesta, ktoré potrebujete roztiahnuť po dobu 20-30 sekúnd. Popritom sa pokúšajte hýbať prstami v topánke. Keď obuv vychladne, vyskúšajte si ju obuť bez ponožiek. Ak vás stále tlačia, celý proces zopakujte. Aby ste predišli poškodeniu topánok, ošetrite ich krémom na kožu.

Zemiaky alebo uterák?

Zaujímavým trikom ako roztiahnuť topánky do šírky je naplniť vodotesné vrecká vodou a vložiť ich do topánok. Topánky následne dajte do mrazničky. Voda, ktorá zmrazením naberie väčší objem, sa postará o roztiahnutie obuvi. Potom existuje aj tzv. uteráková metóda. Pracuje na princípe rozťahovania kože a syntetiky vo vlhkom prostredí. Vezmite preto uzatvárateľnú škatuľu z umelej hmoty, do ktorej sa zmestia topánky a uterák. Uterák namočte do horúcej vody a zľahka vyžmýkajte. Obaľte ním topánky, vložte ich do škatule, ktorú ihneď uzavrite a nechajte takto celú noc. Ráno si na polhodinu obujte ešte vlhkú obuv. Topánky by sa mali prispôsobiť vašim nohám. A čo tak zemiaky na roztiahnutie? Vezmite dva väčšie, ošúpte ich a vložte na noc do topánok, do každej jeden. Prečo to funguje? Zemiak totiž vylučuje vlhkosť, ktorá spôsobí natiahnutie materiálu. Tento trik sa používa najmä pri obuvi s veľmi nízkym priehlavkom, ale je nápomocný aj pri malých rozmeroch iných topánok.

Nevyhadzujte staré noviny

Ponožky sú naozaj dobrým pomocníkom na rozťahovanie tlačiacej dámskej aj pánskej obuvi. Namočte ich do malého množstva alkoholu, natiahnite na chodidlá a obujte si inkriminované topánky. Najprv si v nich chvíľu poseďte a potom sa skúste aspoň na hodinu poprechádzať. Obuv by mala povoliť. Ak nechcete, aby bolo vaše topánky cítiť po alkohole, vyskúšajte tento trik s teplou vodou. V tom prípade by ste však topánky mali mať na nohách aspoň tri hodiny. Na vysušenie topánok skvelo poslúžia staré noviny, ale využiť ich môžete aj na ich roztiahnutie. Jednotlivé listy starých novín pokrčte, vyplňte nimi natesno vašu obuv a nechajte tak počas 12 hodín. Aby ste obuv mohli rozšíriť, musíte do vnútra vložiť skutočne veľké množstvo novín. Túto metódu môžete spojiť s predchádzajúcou a obuv vyplniť novinami deň po tom, ako ju rozchodíte v mokrých ponožkách.