Citrónová kôra nie je odpad – viete prečo?

Asi len málokto priamo konzumuje citrón, ale v každej domácnosti sa určite využíva často. Bežne sa jeho šťava využíva na dochutenie čaju či iných nápojov a tiež jedál, napríklad rýb a omáčok. Kôra z neho sa však väčšinou vyhadzuje, a to je veľká chyba!

Citrónová kôra nie je odpad – viete prečo?
(zdroj: unsplash.com)

Najlepšie sú bio alebo z vlastnej odrody

Kôra z citróna je predovšetkým plná vitamínov. Má ich dokonca 5 až 10-krát viac, než šťava z neho. Je bohatá predovšetkým na vitamín C, vápnik, vlákninu aj draslík. Obsahuje tiež vonné prchavé esenciálne oleje, ktoré napomáhajú uvoľňovať krvné cievy. Tieto oleje majú silné protizápalové účinky, vďaka čomu napríklad zmierňujú a potláčajú bolesť kĺbov a nervov. Ak však chcete používať kôru z citróna, mali by ste myslieť na jednu vec. Citróny, rovnako ako iné druhy citrusov, sú chemicky ošetrované. Preto je vhodné dbať na ich kvalitu a pôvod. Ideálnym riešením je používať citróny, ktoré nie sú postrekované, napríklad z vlastnej odrody. V obchodoch siahnite skôr po bio kvalite. V každom prípade citrónovú kôru pred použitím vždy dôkladne umyte pod teplou a tečúcou vodou.

Ak vás bolia kĺby

Kôra z citróna je dobrá aj na boľavé kĺby, čo možno nevie každý. Vyskúšať môžete tento recept: kôru z dvoch citrónov nastrúhajte alebo nakrájajte na menšie kúsky, potom ju nasypte do zaváraninového pohára a zalejte panenským olivovým olejom lisovaným za studena. Kôra musí byť úplne ponorená. Pohár poriadne uzavrite a nechajte 2 týždne odstáť. Pre použitie pripraveného nálevu budete potrebovať kus látky alebo gázu. Namočte ju do oleja, priložte na boľavé miesto a obaľte vrecúškom či fóliou. Miesto ešte omotajte šálom alebo uterákom. Najlepšie bude, ak si kĺb týmto spôsobom obviažete večer a necháte pôsobiť celú noc. Procedúru zopakujte niekoľko dní po sebe, aby bol účinok trvalejší.

Na kožu aj imunitu

Zdravé čaje nie sú iba bylinkové. Veľmi zdravý a dobrý na imunitu je napríklad práve čaj z citrónovej kôry. Potrebovať budete liter vody, kôru, šťavu z jedného citróna a 4 polievkové lyžice medu. Do vriacej vody pridajte šupky, použiť môžete aj sušené. Chvíľu povarte a nechajte mierne ochladiť. Následne pridajte citrónovú šťavu a med. Denne vypite jednu až dve šálky. Takýto čaj má protizápalové účinky a posilňuje imunitu. Je skvelou voľbou v prípade, že vás trápi plynatosť či nadúvanie. Čaj z citrónovej kôry taktiež eliminuje zápach z úst a pomáha rýchlejšiemu vylučovaniu toxínov z tela. Hľadáte recept na skutočne účinný píling na čistú a hebkú pokožku? Opäť môžete siahnuť po citrónovej kôre. Šupky z citrónu v priebehu niekoľkých dní dôkladne sušte na teplom a vzdušnom mieste a následne zomeľte na jemný prášok. K dvom polievkovým lyžiciam prášku pridajte jednu lyžicu trstinového cukru a trochu olivového oleja, kým vám nevznikne hustejšia pasta. Píling krúživými pohybmi naneste na pleť či suché miesta na tele, pokojne aj na lakte alebo kolená, nechajte pôsobiť 12 minút a opláchnite vlažnou vodou.